Foto: KTV Slovenska Bistrica

POGOREVC, Edmund

(1939−)

* 1939 • Čakovec (Hrvaška)

 Poklic ali dejavnost:

  • učitelj

                                                 Življenje:

Edmund Pogorevc se je rodil leta 1939 v Čakovcu (Hrvaška) v železničarski družini.
Osnovno šolo in nižjo gimnazijo je obiskoval na Ptuju in v Slovenski Bistrici. Po zaključeni osnovni šoli se je vpisal na Pedagoško akademijo (danes Pedagoška fakulteta) v Mariboru, smer zgodovina in geografija. Po zaključenem šolanju je služboval najprej med letoma 1959−61 kot učitelj na Osnovni šoli Šmartno na Pohorju. Ko je odslužil vojaški rok v Mostarju in Pulju, je šel leta 1962 poučevat na takratno Ljudsko podružnično osnovno šolo na Zgornjo Ložnico (podružnica OŠ Pohorskega odreda Slovenska Bistrica). Od 15. septembra 1968 je bil tudi pedagoški vodja podružnice. S tega delovnega mesta je 31. avgusta 2002 odšel tudi v pokoj.
V kraju je sodeloval pri Kulturnem društvu Alojza Avžnerja Zgornja Ložnica in pri Krajevni skupnosti Zgornja Ložnica pri potrebah za šolo. Dosegel je izboljšanje prostorov in dozidavo dodatnih razredov, telovadnice in vrtca.
Zgodaj se je začel zanimati za domačo zgodovino in narodopisje. Za interno uporabo v šoli je napisal več krajših zgodovinskih opisov domačih krajev, in nekaterih šol in napisal kroniko Stodvajset let venčeseljske ljudske in osnovne šole na Zgornji Ložnici. Sodeloval je pri vseh treh Zbornikih občine Slovenska Bistrica (I. − 1983, II. − 1990, III. − 2009). Pisal je o zgodovini Lovra Stepišnika, prvega potujočega slovenskega knjižničarja, in manjše življenjepise zaslužnih Zgornjeložničanov, med njimi tudi o dr. Josipu Vošnjaku na osnovi raznih dokumentov in po spominih domačinov.
Po upokojitvi je aktiven deloval v Društvu upokojencev Slovenska Bistrica, kjer so ga leta 2003 izbrali za predsednika društva, katerega funkcijo je opravljal dva mandata, do leta 2011. Deloval je tudi v Zgornjepodravski pokrajinski zvezi Društev upokojencev v Mariboru.
Aktiven je bil pri Delavsko-prosvetnem društvu Svoboda Slovenska Bistrica, “pri fotografski sekciji. Bil je član odborov za obnovo zgodovinskih objektov in predsednik Kulturne skupnosti občine Slovenska Bistrica ter član uredniškega odbora Biografskega leksikona občine Slovenska Bistrica, za katerega je zbral tudi več opisov oseb. Imenovan je bil tudi v Šolski svet OŠ Pohorskega odreda Slovenska Bistrica. Še vedno je član Zgodovinskega društva dr. Jožeta Koropca Slovenska Bistrica.
Objavil je več prispevkov o zgodovini Zgornje Ložnice (“Venčeslja”) ter objavil šolsko zgodovino Ljudske in osnovne šole Venčeselj na Zgornji Ložnici pri Slovenski Bistrici v zborniku Šolska kronika št. 1, letnik 16/2007.
Po upokojitvi je bil aktiven v Društvu upokojencev Slovenska Bistrica, kjer so ga leta 2003 izbrali za predsednika društva. Deloval je tudi v Zgornjepodravski pokrajinski zvezi Društev upokojencev v Mariboru.

                                                       Dela:

  • Zgodovina Zgornje Ložnice, 1975.
  • Razvoj šolstva v Slovenski Bistrici, Zbornik občine Slovenska Bistrica I, 1983.
  • Utrinki iz zgodovine Venčeslja, Zbornik občine Slovenska Bistrica II, 1990.
  • Zgornja Ložnica, 2002
  • Stodvajset let venčeseljske ljudske in osnovne šole na Zgornji Ložnici, Šolska kronika, zbornik, letnik 16/2007, št. 1.
  • Deklaracijsko gibanje 1917−1918, Zbornik občine Slovenska Bistrica III, 2009.
  • Več krajših zgodovinskih opisov Slovenske Bistrice, Šmartna na Pohorju, Tinja, Zgornje Ložnice in nekaterih šol za interno uporabo v šoli.

                                              Priznanja:

  • Priznanje občine Slovenska Bistrica, 2002.
  • Častni član KUD Alojz Avžner Zgornja Ložnica, 2007.
  • Priznanje DU Slovenska Bistrica, 2023.

Viri in literatura:

  • Avtorji prispevkov: Pogorevc, Edmund, Zbornik občine Slovenska Bistrica III, 2009, str. 768.
  • Brdnik, Irena: Edmund Pogorevc: “Zgodovinar in učitelj si vse življenje”, Štejer’c, 23. 6. 2022.

Avtor gesla: Silvo Husu

Datum objave: 13. februar 2024

© Copyrights biografski-sb.si / Silvo Husu